Gatunek filmowy to w dzisiejszych realiach kinowych pojęcie względne, bowiem istnieje cała masa rozmaitych rodzajów przedstawień filmowych, jakie opierają się przede wszystkim na zróżnicowaniu tematycznymi oraz urozmaiconych cechach, jakimi się kierują. Sam termin gatunku z kolei odnosi się niewątpliwie do zbiorczej formy, jaka stanowi podobny wzór, pewien odgrywany schemat. Na tej podstawie wiele rozmaitych projekcji można podciągnąć pod względem charakterystyki i cech pod określony typ filmowy.
Akcja rozgrywa się w podobnych sceneriach, okoliczności ościach, zachowania bohaterów są zbliżone, jest wspólna ikonografia filmów występujących w obrębie jednego rodzaju i gatunku filmowego. Do tego jest to reprodukcja formuły. Warto wiedzieć, że jest tu także wiele wspólnego co do technik jakie są wykorzystywane na przykład podczas montowania poszczególnych scen. Oczywiście opowiadane historie są zupełnie różne, ale pozostają w podobnym klimacie.
Dlatego też mowa o wielorakich rodzajach gatunków. Wśród nich jakiś czas temu na szczególne wyróżnienie zasługiwały trzy typy projekcji filmowych. Zaczęto dostrzegać, że między nimi wszystkimi jest szereg różnic, a one najczęściej od dawien dawna były produkowane i wypuszczane na rynek filmowy. Chodzi tu o film fabularny, film dokumentalny oraz film anonimowy. Ponadto jest jeszcze w obrębie tych wszystkich trzech kategorii podział specyficzny na gatunkowe podkategorie. I tak można mówić o komedii, melodramacie, filmie kryminalnym, przygodowym, animacji, film noir, filmie historycznym, firmie karate, filmie wojennym, filmie pornograficznym, filmie erotycznym, filmie muzycznym, filmie fantasy, filmie science fiction, filmie kostiumowym, dreszczowców, thrillerze, filmie akcji, dokumencie, biografii, musicalu, filmie poetyckim, awangardowym, do tego dochodzą kultowe wersterny, komedie romantyczne, komediodramaty, filmy religijne, edukacyjne, film płaszcza i szpady, film gangsterski, sensacyjny, psychologiczny, obyczajowy, społeczny i wiele, wiele innych.